Ваш собака не хоче їсти? Спробуйте  його не годувати!

Ваш собака не хоче їсти? Спробуйте його не годувати!

«Собака – «не харчовик»? Ви просто не вмієте її готувати!» :-)

Коли черговий клієнт по-змовницькому повідомляє мені, що його собака – не харчовик, я придушую у своєму бажанні знову написати оду на тему: «Терпіння і праця все перетруть». Здатність власників собак повністю знищити у своїх вихованцях основний інстинкт виживання приводити мене в цілковиті захоплення. Так, іноді поганий апетит передається собаці у спадок. Але здебільшого млявий чи пасивний апетит – це результат неправильного виховання.

Перший і останній собака-нехарчовик жив у моєму будинку років двадцять п'ять тому. Як і багато хто з вас, моя дружина тремтіла над шкірною крихіткою, яку погоджувався проковтнути наш розкішний чорний стандартний пудель Лорд. Усі мої спроби переконати дружину в тому, що голод – не тітка, натикалися на глуху стіну доказів, що Лорд потрібно тримати у виставкових умовах.

Кожен власник собаки з молодим апетитом знайомий із труднощами, з якими мені довелося зіткнутися в показі нашої нової зірки. Якщо вдома Лорд абіяк їв делікатеси з рук, то в поїздках його доводилося годувати насильно.

Вирішити частину цих проблем мені допомогли бальні танці. У ті роки моя дружина була найкращою з найкращих професійних танцівниць світу. Вона часто виїжджала на конкурси чи брала участь у показових виступах. Я склав підступний план, коли Джун отримав спонсорський внесок великого виробника електроніки. Поїздки стали більш довгими і частими, і я залишився віч-на-віч із собаками…

Я взявся до роботи під час перших дев'ятиденних гастролей дружини. Після вечірньої прогулянки я закривав Лорда в клітці на кухні і годував решту собак. Перші дні він навіть вухом не вів, коли я розкладав їжу по мисках. На морді в нього була написана гидлива байдужість до мене, лакею, і плебейської суєти інших собак. На шостий день я був готовий здатися - через три дні поверталася дружина, і мені чекав сімейний скандал на тему Лорда, що трохи схуднув. Перед від'їздом дружина залишила мені численні інструкції з приводу танців із бубнами, з якими я мав годувати собаку. Страви, які вона приготувала для собак перед від'їздом, виглядали і пахли краще, ніж ті, що вона залишила мені. На сьомий день вираз байдужості на довгій морді Лорда раптом змінилося легким подивом. Цього дня він отримав миску корму, до якої так і не доторкнувся. Але я вже знав, що переломний момент настав. Забравши миску з клітки, я просто вивалив весь корм на підлогу, де його миттєво сміли інші собаки. Хочете вірте, хочете ні, але побачивши це видовище Лорд тільки рота розкрив. На восьмий день корм зник з миски швидше, ніж я прибрав руку з клітки. На дев'ятий день я знову пропустив годування Лорда і дав йому їжу, коли приїхала Джун. Скандал, звичайно, був, зате Лорд почав їсти сам!

Я визнаю, що не кожному власнику собаки з поганим апетитом вистачить душевних сил витримати таке протистояння характерів. Саме тому я хочу поговорити про те, як закріпити активно-агресивний апетит у цуценят та молодих собак, а також зберегти його у собаки протягом усього її життя.

У ПЕРШУ ЧЕРГУ ДАВАЙТЕ РОЗБЕРЕМОСЯ З ТИМ, ЩО ТАКЕ АКТИВНО-АГРЕСИВНИЙ АПЕТИТ. СОБАКА З ТАКИМ АПЕТИТОМ ЗНОСИТЬ ЗІ СВОГО  ШЛЯХУ МЕБЛІ, ЯКЩО ПІД НИХ ЗАКАТИВСЯ ШМАЧОК ЛОКОМСТВА. ЯКЩО СОБАКА СПОКІЙНО БЕРЕ У ВАС З РУКИ СМАКОЛИК, НА ЖАЛЬ, ЦЕ НЕ ТА ПОВЕДІНКА, ЯКУ ВАРТО ЗАЛИШАТИ БЕЗ УВАГИ.

Активно-агресивний апетит запрограмований у собак із перших годин життя. Боротьба за виживання починається одразу після народження. Дикі собаки не рятують новонароджених цуценят, не вигодовують їх із піпетки та не обкладають грілками. Діти часто витрачають усі свої життєві сили на пошук молока і методично відштовхують братів і сестер від молочного соска. Природа безжальна і не наділила собак почуттям співчуття. Більш міцьне цуценя ніколи не поділиться їжею зі своїм слабким однопомітником, а сука, що голодує, не пожертвує життям в ім'я порятунку цуценят.

Так, іноді поганий апетит передається у спадок. Подібна аномалія часто закріплюється в деяких лініях виставкових собак, тому що заводчики зациклюються на екстер'єрі та виставковій кондиції і часто забувають про наслідки використання у розведенні собак, позбавлених базового та найсильнішого інстинкту виживання. Етика – особиста справа кожного, тому повернемось до наших малюків.

Думаю, найменше проблем з апетитом виникає у робочих та собак-поводирів  – дресирувальники та провідники-кінологи ставляться до своїх підопічних більш прагматично, ніж власники простих домашніх чи виставкових вихованців. Багато заводчиків починають підгодовувати цуценят окремо - кожен з них отримує власну миску і більше їжі, ніж потрібно. Тобто більшу частину цуценят починають перегодовувати з раннього віку.

ПІСЛЯ ПЕРЕЇЗДУ В НОВІ БУДИНКИ МАЛЮКИ ЧАСТО НУДЬГУЮТЬ ЗА СВОЇМИ СОРОДИЧАМИ І В ПЕРШІ ДНІ ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ ВІД ЇЖИ.  ЗАМІСТЬ ТОГО ЩОБ, ВИТРІМАВ ДВАНАДЦЯТИЧАСОВУ ПАУЗУ, ДАТИ ЦУЦЕНЯТІ ЗВИКНУТИ ДО НОВОЇ СИТУАЦІЇ І ДОБРЕ ЗГОЛОДНІТИ, ВИ ПОЧИНАЄТЕ ПРОПОНУВАТИ ЇМУ ВС Е БІЛЬШ ВИШУКАНІ ДЕЛІКАТЕСИ.  ВІТАЮ, ВИ ЗРОБИЛИ ПЕРШИЙ КРОК НА ШЛЯХУ ДО ФОРМУВАННЯ ПОГАНОГО АПЕТИТУ У СВОЄЇ НОВОГО СОБАКИ!

Дикі собаки харчуються в середньому три рази на тиждень, та й то не гарантовано, тому організм і метаболізм псових ідеально пристосовані до нерегулярного харчування. Після переїзду до Швеції я влаштувався на роботу до Кінологічного центру шведської армії та взяв участь у «Камбоджійському проекті». У ході врегулювання військового конфлікту та ліквідації його наслідків у Камбоджі шведські кінологи зіткнулися з проблемою – європейські собаки не витримували тяжких кліматичних умов цієї країни. Тому до Швеції були привезені камбоджійські дворняжки, які ведуть напівдике існування в селах і зовсім не страждають від спеки та вологості. Однак за відмінних вихідних даних собаки не піддавалися навчанню.

У початковій стадії навчання собак-пошуковиків вибухівки заохочують ласощами, але камбоджійські дворняжки демонстрували цілковиту байдужість до нього в польових умовах. Наші підопічні, які вели на батьківщині примітивний спосіб життя збирачів сміття, були настільки задоволені навіть урізаним добовим раціоном сухого корму, що їх просто не цікавила сушена печінка або куряча грудка. Керівник нашої групи віддав розпорядження повністю перестати годувати собак та видавати їм корм лише у вигляді заохочення під час дресирування. Крига була зламана, і процес пішов.

РІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ ПОГАНОГО АПЕТИТУ СОБАКИ  Є НЕ В ПОШУКУ БІЛЬШЕ СМАЧНОГО І ПОЖИВНОГО КОРМУ І ПРИМІШУВАННЯ ДО НЬОГО КОНСЕРВІВ АБО ФАРША.  ЗМІНА МЕТОДОЛОГІЧНОГО ПІДХОДУ ДО ГОДУВАННЯ СОБАКИ ТА ФОРМУВАННЯ У НЕЇ ІНШОГО ВІДНОШЕННЯ ДО НАЙПРОСТІШОЙ ЇЖИ – ЄДИНИЙ ШЛЯХ ДО РІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ.

 Разові голодування не допоможуть вам впоратися із проблемою поганого апетиту вашого собаки. Прискорити повільний метаболізм і підхльоснути апетит можна лише шляхом зниження розміру порції з періодичними пропустками годівлі.

ОДНОРАЗОВЕ  ГОДУВАННЯ ТАКОЖ Є ОПТИМАЛЬНИМ ДЛЯ СОБАКИ.  СОБАКИ-ПАРІЇ МОЖУТЬ ПРОХОДИТИ ДЕСЯТКИ КІЛОМЕТРІВ У ПОШУКАХ КОРМУ. ЧОМУ ВЛАСНИКИ ВВАЖАЮТЬ, ЩО ДЛЯ ДОМАШЬОГО СОБАКИ НЕОБХІДНІ ДВА ГОДУВАННЯ В ДЕНЬ?

У вашому будинку мешкає кілька собак? Пару разів на тиждень приготуйте корм для всіх собак, але поставте миски перед усіма, крім однієї. Якщо якийсь собака не доїв корм, не прибирайте його, а киньте на підлогу. Ніщо так не стимулює апетит у собаки, як видовище того, як інші члени зграї ділять її їжу. Гарантія їжі також знижує апетит. Уявіть, що вам гарантовано довічну зарплату — наскільки це підвищило б вашу ефективність на робочому місці?

Але найголовніше, ніколи не залишайте корм у мисках на весь день. Собаки повинні швидко змітати свою порцію та вилизувати миску. Ви вважаєте, що виставкова кондиція вашого вихованця на даний момент важливіша? Подумайте про те, що, сформувавши і закріпивши у своєму собаці активно-агресивний апетит, повернути виставкову форму буде дуже просто. Просто годуйте свого собаку перед сном. Знову ж таки, як експерт, я мушу зазначити: те, що багато хто вважає виставковою кондицією, насправді є надмірною вагою. Регулярне та правильне фізичне навантаження також піде на користь багатьом виставковим собакам. Моделюйте ситуації, плануйте. Якщо ви регулярно займаєтеся дресируванням вранці, годуцте собаку опівдні, тоді вона буде максимально голодною до заняття.

МАЛЕНЬКА ПОРАДА ДРЕСУВАЛЬНИКАМ: НЕРЕГУЛЯРНЕ І СПОНТАННЕ ЗАОХОЧЕННЯ ВІДМІННО ФОРМУЄ ДОДАТКОВУ МОТИВАЦІЮ НА СМАКОЛИК.

Також при заохоченні собаки ласощами намагайтеся давати їй якомога менші шматочки. Як із собаками, так і з людьми, менше – як правило, краще. Закріплюйте у своєму цуценяті жадібність до їжі, адже це, по суті, жадібність до життя – та сама якість, яку ми найчастіше цінуємо у своїх чотирилапих друзях. Активний собака, повний ентузіазму та енергії, — оптимальний компаньйон для більшості з нас. Звичайно, немає ідеального рецепту, який підійшов би кожному собаці, але трохи здорового глузду, розуміння інстинктів тварин та базових принципів формування та закріплення поведінки допоможуть вам на крок наблизитися до ідеальних взаємовідносин зі своїм вихованцем.

Статья написана для журнала «ДРУГ для любителей собак»

Автор Джерард О’Ши

Відмінні поради дав нам автор статті. Але !!! власнику чотирилапого друга все ж таки потрібно не забувати, що собака може відмовлятися від їжі з дуже різних причин. Багато захворювань можуть починатися саме з цього симптому.

Якщо собака не їсть і при цьому у вашого собаки є одна з наступних ознак, то вам краще не відкладаючи відправитися на візит до ветеринарного лікаря:

• пригнічений стан, млявість

• підвищена температура тіла

• блювота

• пронос

• закріп

• зміна кількості та кольору сечі

• витікання з носа та/або очей

• задишка, утруднене дихання

• витікання з петлі у сук